Popis řeky

Řeka Bílina (původní název Bělá) pramení na svazích Krušných hor ve výšce 785 m.n.m. ve Slepičí stepy, což je kousek od města Jirkov (u Chomutova). Následně protéká mezi Krušnými horami a Českým středohořím a po 84 km se vlévá jako levostranný přítok do Labe v Ústí nad Labem ve výšce 132 m.n.m. Horní úsek řeky má bystřinný charakter, následně se vlévá do jirkovské nádrže. Mezi Jirkovem a Mostem bylo koryto řeky v minulosti několikrát přeloženo kvůli povrchovému dobývání hnědého uhlí, aby nakonec řeka skončila na Ervěnickém koridoru v potrubí.

Dříve (před rokem 1990) byla veškerá voda využívána jako technologická voda pro chemické závody a do řeky se vracela jako silně znečištěná, bez života.

Současný stav je na hony vzdálen dřívějším barvitým vodám a do řeky se vrací normální říční život s faunou, florou a vodáky.

Sám mohu potvrdit, že jsme začínali sjíždět řeku před 3 lety přímo pod chemičkou. Dalším možným startem je mostecké vlakové nádraží a Rudolice. U Chánova je vodní elektrárna, která se musí s loděmi bohužel obcházet cca 300 m. Této obtíži se vyhnete, pokud začnete v Obrnicích, příp. v Bílině, kde je vhodným místem pro nástup kemp Kyselka. Vloni na naše naléhání udělal správce kempu branku, takže se lze nyní pohodlně s lodmi a věcmi přesunout na řeku z areálu kempu. Jsou slíbené i schůdky, tak uvidíme, jak se pan správce pochlapí. Já mu věřím a držím mu palce. A vřele kemp doporučuji, starají se o něj velmi vřelí lidé.

Splavná část řeky je cca 49 km od Mostu po Ústí. Řeka se klikatí Českým středohořím a velmi mile vás překvapí pěknou krajinou. Na řece je velmi málo jezů. Jediným oficiálním kempem je kemp Kyselka v Bílině, další možnost je po přechozí domluvě se starostou ve Rtyni (nouzové tábořiště, restauarce, skvělá a férová domluva se starostou, pokud byste tam jeli, pozdravujte ho od nás AHOOOJ) a dále ve Stadicích kousek od Královského pramene. Mimochodem ve Stadicích se nachází památník Přemysla Oráče na Královském poli, který dal postavit v roce 1841 hrabě Nostic. Památník se nachází cca 1 km od řeky. Osobně bych končil v Trmicích, ale můžete projet celým Ústím až na soutok a třeba se projet kousek i po Labi. Bílina je splavná v podstatě celoročně. Nedoporučuji rafty, jedná se spíše o říčku.

Kilometráž

ř. km Obec
49,5 Most, vlakové nádraží
48,5 Rudolice
47,9 Chánov
44,7 České Zlatníky
43,3 Železnice
40,6 Liběšice
38,1 kemp Kyselka, Bílina
36,3 Bílina
30,4 Hostomice
27,6 Ohníč
26,3 Dolánky
22,8 Lbín
16,0 Rtyně nad Bílinou
15,0 Brozánky
10,1 Stadice
6,6 Koštov
4,7 Trmice
1,7 Ústí
0 soutok s Labem

Kempy a tábořiště

Jediný kemp na řece Bílině je kemp Kyselka na začátku města Bílina

http://www.sportbilina.cz/autocamp

Říční kilometr 38,1

Stany, dřevěné chatky, areál je spojený s koupalištěm, plné zázemí, restaurace.

Dále je možno po předešlé domluvě se starostou nouzově přespat ve Rtyni.

Říční kilometr 16,0

Další nouzové tábořiště je ve Stadicích cca 200 m pod Královským pramene - palouk v ohybu řeky.

Říční kilometr 10,1 

modrý blok

Vyraž za dobrodružstvím a zábavou. AHOOOJ.cz - (nejen) půjčovna lodí.

Klíčová slova

Vodácká půjčovna Ohře, Vodácká půjčovna Berounka, Vodácká půjčovna Bílina, půjčovna lodí, půjčovna raftů, Ohře, Berounka, Bílina, půjčovna lodí a raftů Ohře

kánoe samba, kánoe vydra, paddleboardy, bumper bally, nosič kol, půjčovna lodí na Ohři, půjčovna lodí na Berounce

AHOOOJ.cz

kontaktujte nás

půjčovna AHOOOJ.cz

Ing. David Grünbaum

Všehrdy 32

Všehrdy u Chomutova

mail@ahoooj.cz

+420 777 223 762

IČ: 76572501

DIČ: CZ8012132755

sdílejte s námi

Odkazy

Asociace vodní turistiky a sportu  Vodacka-trika-2023